Jdi na obsah Jdi na menu
 


Azavak, Azavažský chrt (Azawakh)

Azavak je živý a pozorný pes, který si však zachovává odstup. Je to ušlechtilý a hrdý saharský chrt, pes Tuaregů – králů pouště.

ANGLICKÝ NÁZEV:
Azawakh, Tuareg Sloughi
PŮVOD:
Azavak je přírodním plemenem, starým několik tisíc let. Azavak má svůj původ až v Africe, byl chován kmeny kočovných Tuaregů, kteří žili na jižním okraji Sahary, na území dnešních států Mali, Niger, Burkina Faso, v jižní části Alžíru. Byl vyšlechtěn především pro lov zvěře štvaním, zejména gazel, pro ochranu majetku a stád kočovníků před šelmami a před zloději, a v neposlední řadě jako společník žen a kamarád dětí. Svého pána všude doprovázel a spal s ním ve stanu. Nomádi v něm vidí zvíře přepychu.
V Evropě se Azavak objevil až po druhé světové válce. Plemeno zastřešila Francie v roce 1981.
POPIS:
Azavak je rodinný pes, mimořádný svojí povahou, chováním i elegantním zjevem. Jedná se o psa velmi inteligentního, schopného samostatného myšlení, se silnou osobností. Je hravý a temperamentní, stále potřebuje něco dělat! K rodině a známým lidem je velmi milý a mazlivý, k dětem trpělivý. K cizím lidem je nedůvěřivý, ne však bázlivý či dokonce agresivní, je typický tím, že si většinou drží odstup. Učí se snadno a rychle, ale pouze pozitivními metodami, hrou s pamlskem a pochvalou. Poslušnosti dosáhneme důsledností, nesnáší hrubé zacházení a dril!
Psi dosahují výšky 64 až 74 cm, feny 60 až 70 cm, váhy přibližně 15 až 25 kg, vejde se na klín.
Jeho srst je extrémně krátká, podsada jí chybí. Musí být ubytován výhradně v bytě, nutně potřebuje společnost rodiny a teplo!
Zbarvení je: písková všech odstínů od béžové po tmavě červenou, písková s černým žíháním. Povinné jsou bílé ponožky a bílá špička ocasu.

Tuareg Sloughi:
Je další plemeno chrta, které je původem arabské! Sloughi má již jiný formát stavby těla. Zatímco Azavak je vyšší než delší, Sloughi je naopak delší než vyšší. Sloughi se běžně vyskytuje i v černé barvě, zatímco jedinci plemene Azavak, kteří byli zbarvení černou barvou, byli ihned po narození naprosto nekompromisně usmrcováni, protože Tuaregové věří, že je to znamení zlého ducha! I dříve se tato plemena často zaměňovala, proto je veřejnost dodnes poněkud zmatena.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 64 až 74 cm.
Fena má v kohoutku 60 až 70 cm.
VÁHA:
Pes váží v rozmezí 20 až 25 kg.
Fena váží v rozmezí 15 až 20 kg.
SRST:
Azavak má srst krátkou, jemnou, po celém těle dobře přiléhavou.
CHARAKTER:
Azavak je živý a pozorný pes, který si však zachovává odstup. Vůči cizím lidem je rezervovaný, někdy dokonce nepřístupný, avšak k lidem, které si k sobě pustí, umí být něžný a láskyplný.
Velice populární je u milovníků chrtů v mnohých zemích Evropy. Pro Azavaka je velmi důležité teplo, proto se velmi rádi choulí ať už k člověku, ale i mezi sebou. Nevynechají jedinou příležitost, aby se mohli vystavit paprskům slunce. K životu Azavak potřebuje především pohyb, neméně důležité je však pro něj i pohodlí! Vždy se snaží a vymyslí nějaký způsob, aby měli dostatečně měkké prostředí.
POHYB:
Azavak potřebuje k životu také pohyb. Je důležité, aby byl jeho majitel aktivní člověk. V kondici tohoto psa udržíte účastí v některém ze psích sportů nebo např. během vedle kola.
PÉČE:
Azavak nemá rád vodu, proto koupání omezte na nejnutnější minimum, v případě zablácení postačí omýt mu nohy a břicho čistou vodou. Péče o krátkou srst není náročná, postačí otření vlhkým hadříkem. V období línání odstraňujte odumřelou srst gumovým hříbílkem. K péči o psa patří také pravidelná kontrola chrupu, čistoty uší a drápků, které udržujeme krátké. Azavak je poměrně teplomilný, proto mu při delších procházkách v chladném počasí oblékněte kombinézu nebo teplý kabátek.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Azavak se průměrně dožívá 12 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes a hlídač.
VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes, hlídač a společník.