Jdi na obsah Jdi na menu
 


Belgický grifonek (Griffon belge,

Belgian Griffon)

 

belgicky-grifonek-4.jpg

 

Plemeno Belgický grifonek vzniklo v 19.století. Od bruselského grifonka se odlišuje pouze zbarvením

ANGLICKÝ NÁZEV:
franc.: Griffon Belge; angl.: Belgian Griffon; čes.: Belgický grifonek
PŮVOD:
Belgický grofonek vznikl v 19. století. Od Bruselského grifonka se odlišuje pouze zbarvením. FCI však byl přiznán jako samostatné plemeno.
Na území dnešního Bruselu byl po staletí chován malý hrubosrstý pes, zvaný „Smousje“, který je předkem 3 plemen:
1.)Belgického grifonka
2.)Bruselského grifonka
3.)Brabantíka.
V 19. století přímíchání krve od Španelského King Charles španěla, a Mopse, tomuto plemenu přineslo krátkou černou srst a ustálil tento plemenný typ.
Tito malí psi byli stále ve střehu a chránili stáje koní proti hladavcům.
V roce 1883 první Belgický grifonek byl L.O.S.H. Zaregistrován. V 19. století byl spolu s ostatními plemeny velice oblíbený díky královskému zájmu jejího veličenstva belgické královny Marie –Antoinety. Mnoho jedinců bylo exportováno do zahraničí a pomohlo rozšířit popularitu tohoto plemene.

POPIS:
Belgický grifonek je malý společenský pes, dobře stavěný, inteligentní, ostražitý, vyrovnaný, pyšné a robustní postavy. Přestože má pevné kosti, je dostatečně elegantní v pohybu a zjevu. Pozornost přitahuje obzvláště svým téměř lidským výrazem. Délka těla od bodu ramen k bodu hýždí by se měla co nejvíce rovnat jeho výšce v kohoutku.
Hlava je nejcharakterističtější a nejpozoruhodnější částí jeho těla. Ve srovnání s tělem je dosti velká, má téměř lidský výraz. Grifonci mají srst rovnou, nepřiléhá, je spíše stojící a rozcuchaná. Nad očima, na lících, čele a bradě je o poznání delší. Čelo je dobře zakulacené, stop velmi zřetelný. Nos má černý, posazený do úrovně očí, nesmí přesahovat 1,5 cm. Jeho zvednutý čenich posazený hluboce mezi očima mu dává smutný a ubohý výraz. Ústa musí být pevně zavřená a neukazovat zuby ani jazyk. Oči má obzvláště dobře posazené, velké a kulaté, avšak nevypouklé, jsou temně tmavě hnědé, oční bělmo nemá být vidět. Malé, oválné a světle zbarvené oči jsou považovány za chybu. Uši jsou malé, vysoko posazené, dostatečně daleko od sebe. Nevhodné jsou uši velké a po stranách hlavy spadající. Krk má střední délku, s rameny harmonicky splývá. Délka těla se téměř rovná jeho výšce v kohoutku. Celkovým dojmem působí, jako malý a silný pes, čtvercového tvaru. Kohoutek má mírně zvýšený. Záda má rovná krátká a silná. Hruď je široká spadá až na úroveň loktů. Hruď je z profilu zlehka vypoulená. Ocas je posazený vysoko, je nesený vzhůru. Přirozeně krátký, zahnutý nebo zlomený ocas je považován za chybu. V pohybu a chůzi je silný, s paralelním pohybem končetin a dobrou energií.
VÝŠKA:
Belgický grifonek má v kohoutku v rozmezí 22 až 28 cm.
Standard FCI přesnou výšku neuvádí.
VÁHA:
Belgický grifonek váží v rozmezí 3,5 až 6 kg.
SRST:
Bruselský a Belgický grifonek mají srst vybavenou podsrstím. Srst je přirozeně hrubá, mírně zvlněná, avšak ne kadeřavá. Pro dostatečné ohodnocení musí být srst dostatečně dlouhá. Srst, která je příliš dlouhá, takže narušuje linie psa, není žádaná. Hedvábná nebo zvlněná srst je považována za vážnou chybu. Brabantík má krátkou srst. Srst je hrubá a lesklá, nanejvýše 2 cm dlouhá.
Zbarvení:
Bruselský grifonek je červený nebo načervenalý, s povolením trochy černé na hlavě.
Belgický grifonek je černý nebo hnědočerný. Hnědočerné známky musí být čisté a trvalé barvy. Známky či skvrny se soustřeďují na přední stranách noh, na hrudi, na čumáku, na bradě, uvnitř uší a pod ocasem. Černé mohou být smíchány s hnědočernou, která je povolená, ačkoliv čistá černá a černohnědá jsou preferovány.
Brabantík je stejného zbarvení, jaké je akceptováno u Grifonků. Má tmavou masku. Šedá nebo mdlá barva masky u starších psů by nemělo být penalizováno. Pro všechna 3 plemena je tolerováno několik bílých chlupů na hrudi, nejsou však přímo žádané.

CHARAKTER:
Belgický grifonek je malý pes, velmi bdělý, pyšný a ostražitý, který velice lne ke svému majiteli. Není bázlivý ani agresivní. Belgický grifonek je veselý a temperamentní, vždy připravený ke hře. Rád se učí všemožným kouskům, vyniká inteligencí a přizpůsobivostí, je vyrovnaný, nebojácný a přátelský k dětem i ke zvířatům. Belgický grifonek je svému pánovi nezaměnitelným společníkem.

PÉČE:
Belgický grifonek má srst nenáročnou na péči. Je nutné ji pouze jednou až dvakrát týdně kartáčovat, dlouhé chomáče chlupů na ocase můžeme zastřihávat,v očních koutcích je třeba chlupy také odstraňovat.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Belgický grifonek se průměrně dožívá 12 až 14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lov škodné zvěře.
VYUŽITÍ DNES:
Společník.